پیشرفت شگرف دوربین آیفون‌ های آینده به لطف فناوری لایت فیلد

دوربین آیفون

احتمالا اپل در دوربین آیفون های آینده‌ی خود از تکنولوژی لایت فیلد یا پلنوپتیک (Plenoptic) استفاده خواهد کرد که توانایی خلق تصاویر سه بعدی را به این گوشی می‌دهد. با سیبطوری همراه باشید.

دوربین آیفون ها، همواره مورد تحسین و تمجید طرفداران حوزه‌ی تکنولوژی واقع شده است و در واقع بسیاری از افراد دوربین‌های گوشی‌های هوشمند شرکت اپل را دلیل اصلی انتخاب آن‌ها می‌دانند. شرکت اپل نیز از این واقعیت به خوبی آگاه است و هر ساله سعی بر این دارد تا از تکنولوژی‌های جدیدی در دوربین آیفون‌های خود استفاده کند تا هم از رقبای اندرویدی عقب نماند و هم تقاضا برای عرضه‌ی گوشی‌های خود را افزایش دهد.

به تازگی این شرکت آمریکایی پتنتی را ثبت کرده است که به استفاده از تکنولوژی لایت فیلد یا پلنوپتیک در آیفون‌های آینده اشاره می‌کند. این تکنولوژی در واقع به این شیوه کار می‌کند که علاوه بر ثبت نور در هر عکس، جهت حرکت پرتو نور در فضا در کنار شدت نور را نیز ثبت و تصاویری خلق مرسوم به «تصاویر زنده» را خلق می‌کند. ویژگی مثبت این نوع از تصاویر آن است که به علت ثبت شدن شدت و جهت نور، کاربران می‌توانند پس از عکاسی نیز به تغییر عکس‌های خود بپردازند و به عنوان مثال فوکوس دوربین را حتی بعد از ثبت عکس تغییر دهند که بسیار شایان توجه و جالب است.

دلیل اینکه به این نوع تصاویر، زنده می‌گویند این است که در کاربران می‌توانند با حرکت دست خود در جهت‌هایی خاص ( مثلا به شکل یک ضربدر) نوعی عکس پارانوما از محیط بگیرند که عمق تصاویر را نیز نشان می‌دهد. به عنوان مثال می‌توان تصویری را ثبت کرد که در یک آن هم جلو و هم پشت یک کوزه را به ما نشان دهد و کاربران خیلی راحت می‌توانند با چرخش عکس با آن تعامل کرده و هر قسمت از کوزه را که تمایل دارند به شکلی سه بعدی ببینند.

light Field Patent

اپل چندی پیش و با عرضه‌ی آیپد پرو ۲۰۲۰ گامی رو به جلو در جهت واقعیت افزوده با تکنولوژی LiDar داشت و به نظر می‌رسد که همچنان علاقه دارد تا این مسیر را پیش گیرد. حال باید منتظر ماند و دید که این تکنولوژی در کنار تکنولوژی ثبت تصاویر سه‌بعدی لایت فیلد چه زمانی به گوشی‌های هوشمند اپل راه پیدا خواهند کرد تا دوربین آیفون ها باری دیگر ما را شگفت زده کنند.

فروشگاه سیبطوری؛ با خیال راحت خرید کنید.

دیدگاه‌ها ۰

*
*