جلوگیری از مشکل باتری آیفون ؛ باورهای غلط در مورد شارژ گوشی

مشکل باتری آیفون | شارژ کردن گوشی

مشکل باتری آیفون ، تقریبا گریبانگیر هر کاربری است که از عمر آیفونش ، بیش از دو سال گذشته باشد. اما چه کنیم که باتری گوشی ما دیرتر خراب شود؟ با سیبطوری همراه باشید.

جلوگیری از مشکل باتری آیفون ؛ باورهای غلط در مورد شارژ گوشی

این مقاله ترجمه‌ای آزاد از سایت PC Mag است.

 

باور غلط: شارژ گوشی در طول شب به گوشی آسیب می‌زند

این باور تا حدی غلط است چرا که گوشی‌های امروزی به حدی هوشمند هستند که باتری را روی ۹۹ درصد نگه می‌دارند تا از افزایش بیش از حد انرژی درونشان جلوگیری شود. همچنین باتری آیفون مجهز به فناوری مدرنی به نام Battery Optimization است که به کمک آن ، با یادگرفتن سبک شارژ کردن کاربر ( به عنوان مثال اگر شما هر شب ساعت ۱۲ گوشی را به شارژ می‌زنید و آن را ۸ صبح برمی‌دارید) گوشی شارژ باتری را تنها تا ۸۰ درصد پر کرده و در ساعت آخری که منتهی به زمان از شارژ در آوردن شما می‌شود (در این مثال ساعت ۷) ۲۰ درصد باقی مانده را شارژ می‌کند. 

البته که این موضوع شاید باعث داغ شدن گوشی شود و در نهایت به باتری آسیب برساند بنابراین بهتر است که باتری را زمانی به شارژ بزنید که بتوانید به موقع آن را از برق بیرون بکشید یا اینکه از آداپتور‌های دارای زمان‌بندی برای قطع ولتاژ استفاده کید. 

 

باور درست : استفاده از کابل‌های معتبر

حتما و حتما باید از کابل‌‌های دارای گواهینامه MFI استفاده کنید (برای خرید می‌توانید از طریق این لینک اقدام نمایید) و از استفاده از شارژر‌های نامعتبر و ارزان ، جدا خودداری کنید تا گوشی شما کمترین آسیب را ببیند. استفاده از شارژر نامناسب می‌تواند آسیبی جدی را به باتری گوشی وارد کرده و شما را دچار خسارت کند. 

 

باور غلط: استفاده از یخ برای خنک کردن گوشی

باتری آیفون

باتری گوشی‌ها همان قدر که به گرما حساسیت دارند ، از سرما نیز بیزار هستند و قرار دادن آن‌ها در چنین شرایطی به ضرر شما تمام خواهند شد. در صورتی که گوشی را در دمای منفی قرار دهید ، پدیده‌ای به نام آبکاری لیتیوم فلزی پدید می‌آید و این موضوع باعث تخلیه شدن بسیار سریع گوشی می‌شود.

از طرفی دیگر در نظر داشته باشید که هیچگاه گوشی را در معرض حرارت یا نور مستقیم خورشید قرار ندهید تا از داغ شدن بیش از اندازه‌ی آن جلوگیری شود.

 

 

باور درست : باتری تنها چند سال دوام می‌آورد

باتری یک عضو مصرفی در گوشی‌های مدرن به شمار می‌رود و با هر بار شارژ کردن گوشی ، قدری از عمر آن کاسته می‌شود. هر باتری عمر محدودی دارد که آن عمر را با چرخه می‌شمارند. هر بار که گوشی خود را از ۰ تا ۱۰۰ درصد شارژ می‌کنید ، یک چرخه از عمر گوشی کاسته می‌شود و بنابراین بهتر است که گوشی خود را از ۳۰ درصد تا ۸۰ درصد همواره شارژ کنید تا با هر بار شارژ ، نیم چرخه از عمر باتری کم شود.

 

باور غلط : باید باتری به ۰ درصد برسد تا دوباره آن را شارژ کنیم

این باور از بیخ و بن غلط است و در مورد باتری‌های لیتیوم یونی که در چند سال اخیر استفاده می‌شوند ، اصلا صدق نمی‌کند. همان طور که در مورد قبلی نیز توضیح دادیم ، باتری‌ها عمر مشخصی دارند که با چرخه شناخته می‌شوند و اتفاقا اگر بگذارید که باتری به زیر ۳۰ یا ۲۰ درصد برسد و بعد آن را شارژ کنید ، یک چرخه کامل را سپری می‌کنید ، بنابراین همواره باید گوشی را از ۳۰  شارژ کنید و نگذارید که شارژ آن به بالای ۸۰ برسد تا عمر باتری افزایش یابد. (در نظر داشته باشید که با شارژ ۱۰۰ درصدی ، باتری شما خراب نمی‌شود! بلکه زودتر عمرش تمام می‌شود و درواقع آسیبی به گوشی شما نمی‌رسد). 

 

دیدگاه‌ها ۰

*
*